Rytuał okadzania Szałwią Białą
Rytuał okadzania Szałwią Białą

Rytuał okadzania Szałwią Białą

Historia ceremonii okadzania jest bardzo długa. Okadzanie jest rytuałem znanym w wielu religiach. W chrześcijaństwie kadzidła stosuje się od samego początku jego istnienia aż do dzisiejszych czasów, np. podczas mszy  (mirra i kadzidłowiec). Smużenie było też ważną częścią ceremonii rdzennych plemion obu Ameryk. Dym z mirry i kadzidłowca stosowali też starożytni Egipcjanie, aby komunikować się z bogami. W Ameryce Południowej bardzo silna jest tradycja okadzania z użyciem palo santo, w Ameryce Północnej natomiast do okadzania używało się rosnącej w Kalifornii szałwii białej.

 

Czym jest smużenie/okadzanie: smużenie pozwala usunąć wibracje o niskiej częstotliwości i złą energię z pola energetycznego osób oraz miejsc, pozostawiając wyłącznie wysokie wibracje takie jak m.in. spokój, radość i miłość.

 

Czego będziesz potrzebował/a do okadzania:

 

  • Zioła do okadzania: suszona szałwia biała to najczęstszy wybór do okadzania osób lub miejsc. Ważne, żeby zioła były całkowicie wysuszone, zioła, w których jest wilgoć, nie będą się dymić. Szałwia ma właściwości ochronne, oczyszcza ze złej energii.
  • Podkładka do palenia ziół: żaroodporne naczynie, na którym bez obaw możesz umieścić popiół ze spalanych ziół w trakcie okadzania (naczynie powinno być ognioodporne, żeby nie pękło pod wpływem wysokiej temperatury np. ceramiczne).
  • Ogień: możesz sięgnąć po węgielki przeznaczone specjalnie do spalania ziół i żywic, zapałki, zapalniczkę lub świece, aby podpalić swoje kadzidło.
  • Wachlarz lub piórko: będziesz potrzebował/a przedmiotu dzięki, któremu rozproszysz dym, może to być pióro. Jeśli chcesz przestrzegać zasad rytuału okadzania zgodnych z praktyami rdzennych Amerykanów, nie dmuchaj w kadzidło, żeby podtrzymać żar, Indianie wierzyli, że czynność ta prowadzi do pozbawiania się mocy.
  • Sól: umieść szczyptę soli pośrodku okadzanego pomieszczenia, przy drzwiach wejściowych do domu. Sól pochłania energię i pomaga w oczyszczeniu.
  • Olejki eteryczne: olejki eteryczne mogą Ci towarzyszyć w trakcie okadzania (rozetrzyj kilka kropli olejku np. z szałwii lub kadzidłowca przed przystąpieniem do okadzania).


Zaczynamy! Pamiętaj, że najważniejsza jest intencja, w jakiej palimy kadzidło, myśl o niej w trakcie całego rytuału. 
Każde kadzidło możesz stosować wielokrotnie, aż do momentu, w którym będzie tak krótkie, że nie będziesz w stanie utrzymać go w dłoniach bez poparzenia się. Jeśli kadzidło gaśnie w trakcie okadzania, należy zapalić je ponownie.

Jak przygotować miejsce do okadzania: posprzątaj dokładnie dom, schowaj naczynia i jedzenie. Odsłoń zasłonki w oknach i żaluzje. Otwórz wszystkie drzwi w środku mieszkania i okna.

Jak przygotować siebie samego/samą do okadzania: znajdź spokojne miejsce, zapal świeczkę lub kadzidełko. Medytuj przez ok. 20 minut, aż odzyskasz spokój i równowagę.

Jeśli chcesz, przed okadzaniem możesz natrzeć wewnętrzną część dłoni olejkami eterycznymi. Możesz kupić gotową mieszankę lub skomponować własną. Polecane olejki do ceremonii: róża, kadzidłowiec, mirra, drzewo sandałowe.

Po tych przygotowaniach jesteś gotowy/a by zacząć sam rytuał okadzania. Pomyśl o intencji w jakiej palisz kadzidło, możesz wybrać swój ulubiony psalm, afirmację, cytat lub wymyślić swoją intencję i głośno ją wypowiedzieć.

Rytuał okadzania miejsc: skieruj się twarzą na wschód, podpal kadzidło, po ok. 10/15 sekundach zgaś płomień i za pomocą piórka podtrzymuj żarzenie się kadzidła. Umieść kadzidło na podstawce. Zamknij oczy, dłonią lub piórkiem kieruj dym w swoją stronę, aby dym Cię oczyścił. Wypowiedz swoją intencję. Przemieszczaj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kończąc przy drzwiach do domu. W każdym kolejnym pokoju zaczynaj okadzanie od najdalszej części pokoju, za pomocą piórka kieruj dym na każdą ze ścian, okna, sufit i kąty. Pamiętaj, aby cały czas powtarzać słowa swojej intencji z siłą i miłością. Po okadzeniu pokoju możesz rozsypać szczyptę soli w rogu przy drzwiach, aby „uszczelnić” efekty oczyszczenia. Nie zapomnij o okadzeniu pralni, piwinicy, garażu i przedpokoju.

Efekt: po rytuale okadzania poczujesz spokój i miłość. Wierzy się, że smużenie pozwala usunąć wibracje o niskiej częstotliwości i złą energię z pola energetycznego osób oraz miejsc, pozostawiając wyłącznie wysokie wibracje takie jak m.in. spokój, radość i miłość.

Szybkie okadzanie: jeśli używasz olejków, rozetrzyj je w dłoniach, wypowiedz afirmację początkową/modlitwę/intencję/Skieruj się twarzą na wschód, podpal kadzidło, po 15 sekunadach je zgaś, za pomocą piórka podrzymuj żarzenie się szałwii. Umieść kadzidło na podstawce. Zamknij oczy, dłonią lub piórkiem kieruj dym w swoją stronę, aby dym Cię oczyścił. Wypowiedz swoją intencję. Rozprowadzaj dym po danym miejscu poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po zakończeniu rytuału wypowiedz słowa afirmacji końcowej/słowa wdzięczności.

W zależności od potrzeby możesz okadzać: pomieszczenia (np. po wprowadzeniu się do nowego miejsca, po kłótni, po przebytej chorobie), siebie lub inne osoby, przedmioty (np. używane meble).

Okadzanie siebie: zamknij oczy i wizualizuj sobie, jak dym zabiera  negatywną energię, myśli, zmartwienia, smutek. Dym kieruj za pomocą dłoni lub piórka w kierunku od głowy do stóp nie omijając żadnej części ciała. Zwróć szczególną uwagę na Chakry.

W przypadku osób z delikatnym układem oddechowym lub chorobami typu astma przed okadzaniem należy zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że do oczyszczania możesz użyć nie tylko dymu, ale np. olejków.

Jakie inne niż szałwia zioła, żywice i olejki stosuje się do oczyszczania energii: palo santo, cedr, olibanum, lawenda, mirra, sosna, róża, rozmaryn, lawenda, szałwia, drzewo sandałowe, trwa sweet grass, yerba santa.

 

 

Na podstawie książki LeeZa Donatella, Smudging for beginners, secrets from a proffesional. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl